Sunnuntai 21.01.2018
Nimipäivää viettävät tänään
Aune, Auni, Netta, Oona
Suomeksi
På Svenska
Aineistohaku, varaus ja uusinta
Olet tässä:  Lohjan kaupunginkirjastoBibliotek och öppettider › Kontaktinformation

Bibliotek och öppettider


Kontaktinformation

Huvudbiblioteket

Karstuvägen 3, 08100  LOJO
e-post: kirjasto.lohja(a)lohja.fi

Reception
Förfrågningar om lånetider, förnyande av lån, reserverat material, bibliotekskort, att anmäla sig som kund
tfn (019) 369 1477, e-post: lainaus.paakirjasto(a)lohja.fi

Vuxenavdelningen
Rådgivning och informationssökning, fjärrlån, reserveringar 
tfn (019) 369 1478, e-post: kauko.lohja(a)lohja.fi
avdelningsschef: Ulla Österberg,  tfn (019) 369 1379 e-post: ulla.osterberg(a)lohja.fi

Barn och - ungdomsavdelningen
Bibliotekstjänster för barn och unga
tfn (019) 369 1483, e-post: lastenosasto(a)lohja.fi

Nyhetstorget 
Dagstidningar och tidskrifter, Lojo stads meddelanden    
tfn (019) 369 1365, e-post: uutisalue(a)lohja.fi

Gruppbesök och handledning i bilbioteksanvändning
Grupper från 7-9 -skolor, grupper av studerande och vuxengrupper
:  bibliotekarie Jaana Renvall tfn (019) 369 1360, e-post: jaana.renvall(a)lohja.fi
1–6-skolor och daghem: bibliotekarie Minna Isokyrö tfn (019) 369 1363, e-post: minna.isokyro(a)lohja.fi

Kontorstjänster / lokalbokning
Kl. 9.00 - 15.00
byråsekreterare Johanna Ketola, tfn 044 369 1366, e-post: johanna.ketola(a)lohja.fi

Upphandling och katalogisering
tfn (019) 369 1371 / 369 1373

Biblioteksdirektör
Maritta Turunen
tfn: (019) 369 1479, gsm  050 4621642, e-post: maritta.turunen(a)lohja.fi

Bokning av utställningar  (Lindersalen)
Lojo Museum, tfn (019) 369 4206, 369 4204

Närbiblioteken

Karislojo bibliotek

Keskustie 88, 09120 KARISLOJO
tfn (019) 355 381, e-post. kirjasto.karjalohja(a)lohja.fi
bibliotekarie Essi Isola, tfn (019) 355 381, e-post: essi.isola(a)lohja.fi

Ojamo bibliotek

Herrgårdsgränden 4, 08200 LOJO
tfn (019) 369 5612,  e-post: kirjasto.ojamo(a)lohja.fi
Bibliotekschef Ritva Poikonen, tfn (019) 369 5581, e-post: ritva.poikonen(a)lohja.fi

Pusula bibliotek

Marttilantie 3 A, 03850 PUSULA
tfn 044 7674826, e-post: kirjasto.pusula(a)lohja.fi
Bibliotekschef Mirka Riento, tfn 044 374 4420, e-post: mirka.riento(a)lohja.fi

Sammatti bibliotek

Lönnrotintie 27, 09220 SAMMATTI 
tfn (019) 3573 770, e-post: kirjasto.sammatti(a)lohja.fi
bibliotekarie Viivi Raunola, tfn (019) 3573 770, e-post: viivi.raunola(a)lohja.fi

Saukkola bibliotek

Kauppakuja 3, 09430 SAUKKOLA
tfn (019) 373 420, e-post: kirjasto.saukkola(a)lohja.fi
Bibliotekschef Mirka Rietnto, tfn 044 3744420, e-post: mirka.riento(a)lohja.fi

Tallbacka bibliotek

Tallåsgränden 15, 08500 LOJO
tfn (019) 369 5582, e-post: kirjasto.mantynummi(a)lohja.fi
Bibliotekschef Ritva Poikonen, tfn (019) 369 5581, e-post: ritva.poikonen(a)lohja.fi

Virkby bibliotek

Virkbyvägen 9, 08700 LOJO
tfn (019) 369 5602, e-post: kirjasto.virkkala(a)lohja.fi
Bibliotekschef  Sirpa Kangasaho, tfn (019) 369 5601, e-post: sirpa.kangasaho(a)lohja.fi

Bokbussen

Virkbyvägen 9, 08700 LOJO

Bussen för södra Lojo: tfn 050 567 5886

Olet tässä:  Lohjan kaupunginkirjastoBibliotek och öppettider › Kontaktinformation
Sivun alkuun